- Կատարիր գումարում.
ա) 3,421 + 53,75 = 57,171
53,75
3,421
57,171
բ) 0,5231 + 2,4 = 2,9231
2,4
0,5231
2,9231
գ) 83 +451,2 = 534,2
451,2
83,
534,2
դ) 0,003 + 2191,6 = 2191,603
2191,6
0,003
2191,603
ե) 2,14 + 36 = 38,14
36
2,14
38,14
զ) 0,035 + 0,00071 = 0,03571
0,035
0,00071
0,03571
- Կատարիր հանում.
ա) 5,36 – 4,14 = 1,22
5,36
4,14
1,22
բ) 21,24 – 13,12 = 8,12
21,24
13,12
8,12
գ) 222,982 – 56,327 = 166,655
222,982
56,327
166,655
դ) 27 – 8,256 = 18,744
27,000
8,256
18,744
ե) 0,625 – 0,1 = 0,525
0,625
0,100
0,525
զ) 7,35 – 6 = 1,35
7,35
6,00
1,35
- Հաշվիր գումարը.
ա) -3,244 + 8,01 = 4,766
8,010
3,244
4,766
բ) 14,62 + (-0,37) = 14,25
14,62
0,37
14,25
գ) 21,21 + (-4,8) = 16,41
21,21
4,80
16,41
դ) -5,3 + 1,72 = -3,58
5,30
1,72
3,58
- Լուծիր հավասարումը.
ա) 9,63 + x = 14
x = 14 – 9,63
x = 4,37
բ) 42,9 + x = 5,114
x = 5,114 – 42,9
x = -37,786
գ) 136,18 – x = 37,241
-x = 37,241 – 136,18
-x = -98.939
դ) 53,27 + x = 90
x = 90 – 53,27
x = 36,73
- Կատարե՛ք բազմապատկում․
ա) 4,32 • 1,59 =6,8688
432
159
3888
2160
432
68688
բ) 61,387 • 0,001 = 0,061387
գ) 0,823 • 0,055 = 0,045265
823
55
4115
4115
45265
դ) 22,32 • 0,1 = 2,232
- Կատարիր բաժանում.
ա) 50,4 : 0,2 = 252
բ) 10,5 : 7 = 1,5
գ) 40,25 : 2,3 = 17,5
դ) 0,01 : 0,2 = 0,05
Լրացուցիչ առաջադրանք
- Շունը կշռում է 2,5 կգ, իսկ կատուն՝ 2,1կգ-ով պակաս։ Որքա՞ն են կշռում շունն ու կատուն միասին։
2,5 – 2,1 = 0,4
2,5 + 0,4 = 2,9
Պատ․ 2,9կգ։
- Դրամարկղում կար որոշակի գումար։ Դրամարկղ մուտքագրվեց 480,5 հազար դրամ, ապա դուրս գրվեց 538,1 հազար դրամ, որից հետո դրամարկղում մնաց 930,8 հազար դրամ։ Սկզբում քանի՞ հազար դրամ կար դրամարկղում։
930,8 + 538,1 = 1468,9
1468,9 – 480,5 = 988,4
Պատ․ 988,4 դրամ։
- Հաշվիր a ու b կողմերով ուղղանկյան մակերեսը, եթե a = 3,6սմ,իսկ b = 3,13սմ ։
S = a x b = 3,6 x 3,13 = 11,268
Պատ․ 11,268սմ²:
- Առաջին սենյակի մակերեսը 5,2 մ^2 -ով մեծ է երկրորդ սենյակի մակերեսից, իսկ նրանց մակերեսների գումարը 34,8 մ^2 է։ Գտիր յուրաքանչյուր սենյակի մակերեսը։
առաջին սենյակ – x + 5,2
երկրորդ սենյակ – x
x + x + 5,2 = 34,8
2x = 34,8 – 5,2
2x = 29,6
x = 29,6 : 2
x = 14,8
14,8 + 5,2 = 20
Պատ․ առաջին սենյակինը 20մ^², երկրորդ սենյակինը 14,8մ^²:
5. Հաշվիր հետիոտնի շարժման արագությունը, եթե նա 2,4 ժամում անցել է 10,8 կմ։
10,8 : 2,4 = 4,5
Պատ․ 4,5կմ/ժ։